RWR84NR316FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
316 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84NR316FSRSL
DigiKey Part Number
RWR84NR316FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84NR316FSRSL
Description
RES 0.316 OHM 7W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84NR316FSRSL Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)