RWR84N1181DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.18 kOhms ±0.5% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84N1181DRBSL
DigiKey Part Number
RWR84N1181DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84N1181DRBSL
Description
RES 1.18K OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)