RWR82SR768BMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
768 mOhms ±0.1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR82SR768BMBSL
DigiKey Part Number
RWR82SR768BMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR82SR768BMBSL
Description
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR82SR768BMBSL Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Failure Rate
M (1%)