RWR82S5490FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
549 Ohms ±1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR82S5490FSRSL
DigiKey Part Number
RWR82S5490FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR82S5490FSRSL
Description
RES 549 OHM 1.5W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR82S5490FSRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Failure Rate
S (0.001%)