RWR82N5R76BSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.76 Ohms ±0.1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR82N5R76BSBSL
DigiKey Part Number
RWR82N5R76BSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR82N5R76BSBSL
Description
RES 5.76 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Failure Rate
S (0.001%)