RWR81SR309DRRSL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RWR81SR309DRRSL-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RWR81SR309DRRSL |
Description | RES 0.309 OHM 1W 0.5% WW AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 309 mOhms ±0.5% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RWR81SR309DRRSL Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±650ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate R (0.01%) |