RWR81SR243FSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
243 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81SR243FSB12
DigiKey Part Number
RWR81SR243FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81SR243FSB12
Description
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81SR243FSB12 Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)