RWR81S53R6FMRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
53.6 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S53R6FMRSL
DigiKey Part Number
RWR81S53R6FMRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S53R6FMRSL
Description
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S53R6FMRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)