RWR81S49R9FSB12
DigiKey Part Number
541-RWR81S49R9FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S49R9FSB12
Description
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
RWR81S49R9FSB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)