RWR81S3240FSS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
324 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S3240FSS70
DigiKey Part Number
RWR81S3240FSS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S3240FSS70
Description
RES 324 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S3240FSS70 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)