RWR81S28R7FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
28.7 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S28R7FRRSL
DigiKey Part Number
RWR81S28R7FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S28R7FRRSL
Description
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S28R7FRRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)