RWR81S1800FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
180 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S1800FSRSL
DigiKey Part Number
RWR81S1800FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S1800FSRSL
Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S1800FSRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)