RWR81S16R0DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
16 Ohms ±0.5% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S16R0DRBSL
DigiKey Part Number
RWR81S16R0DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S16R0DRBSL
Description
RES 16 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S16R0DRBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)