RWR81N2R37FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
2.37 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR81N2R37FRRSL
DigiKey Part Number
RWR81N2R37FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81N2R37FRRSL
Description
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81N2R37FRRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)