RWR81N1R62FSS70 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RWR81N1R62FSS70-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RWR81N1R62FSS70 |
Description | RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.62 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RWR81N1R62FSS70 Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |