RWR80SR562BRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
562 mOhms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80SR562BRBSL
DigiKey Part Number
RWR80SR562BRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80SR562BRBSL
Description
RES 0.562 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80SR562BRBSL Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)