RWR80SR255FPS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
255 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80SR255FPS70
DigiKey Part Number
RWR80SR255FPS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80SR255FPS70
Description
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80SR255FPS70 Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
P (0.1%)