RWR80S97R6FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
97.6 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S97R6FRRSL
DigiKey Part Number
RWR80S97R6FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S97R6FRRSL
Description
RES 97.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S97R6FRRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)