RWR80S76R8DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
76.8 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S76R8DRBSL
DigiKey Part Number
RWR80S76R8DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S76R8DRBSL
Description
RES 76.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S76R8DRBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)