RWR80S59R0DMB12
DigiKey Part Number
RWR80S59R0DMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S59R0DMB12
Description
RES 59 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
RWR80S59R0DMB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
M (1%)