RWR80S2261BSB12
DigiKey Part Number
RWR80S2261BSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S2261BSB12
Description
RES 2.26K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.26 kOhms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWR80S2261BSB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)