RWR80S1R00DRS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S1R00DRS73
DigiKey Part Number
RWR80S1R00DRS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S1R00DRS73
Description
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S1R00DRS73 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)