RWR80S1501FSS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 80
1.5 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S1501FSS70
DigiKey Part Number
RWR80S1501FSS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S1501FSS70
Description
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S1501FSS70 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
S (0.001%)