RWR80NR500FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
500 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR80NR500FSRSL
DigiKey Part Number
RWR80NR500FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80NR500FSRSL
Description
RES 0.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80NR500FSRSL Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
S (0.001%)