RWR80N66R5FSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
66.5 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR80N66R5FSB12
DigiKey Part Number
RWR80N66R5FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80N66R5FSB12
Description
RES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80N66R5FSB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
S (0.001%)