RWR80N54R9FRS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
54.9 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR80N54R9FRS73
DigiKey Part Number
RWR80N54R9FRS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80N54R9FRS73
Description
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80N54R9FRS73 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)