RWR80N4R75FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
In Stock: 13
4.75 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR80N4R75FRRSL
DigiKey Part Number
RWR80N4R75FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80N4R75FRRSL
Description
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80N4R75FRRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
R (0.01%)