RWR80N10R0BSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10 Ohms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR80N10R0BSRSL
DigiKey Part Number
RWR80N10R0BSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80N10R0BSRSL
Description
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80N10R0BSRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
S (0.001%)