RWR78S16R2FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
16.2 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR78S16R2FRRSL
DigiKey Part Number
RWR78S16R2FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78S16R2FRRSL
Description
RES 16.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78S16R2FRRSL Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
R (0.01%)