RWR78S1622FRS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
16.2 kOhms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR78S1622FRS73
DigiKey Part Number
RWR78S1622FRS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78S1622FRS73
Description
RES 16.2K OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78S1622FRS73 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
R (0.01%)