RWR78S14R0FSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
14 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR78S14R0FSS73
DigiKey Part Number
RWR78S14R0FSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78S14R0FSS73
Description
RES 14 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78S14R0FSS73 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
S (0.001%)