RWR78N5110FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
511 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR78N5110FSRSL
DigiKey Part Number
RWR78N5110FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78N5110FSRSL
Description
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78N5110FSRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
S (0.001%)