RWR78N1690FSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
169 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR78N1690FSS73
DigiKey Part Number
RWR78N1690FSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78N1690FSS73
Description
RES 169 OHM 10W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78N1690FSS73 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
S (0.001%)