RWR78N1002FMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
10 kOhms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR78N1002FMB12
DigiKey Part Number
RWR78N1002FMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78N1002FMB12
Description
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78N1002FMB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
M (1%)