RWR74SR499BSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
499 mOhms ±0.1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74SR499BSRSL
DigiKey Part Number
RWR74SR499BSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74SR499BSRSL
Description
RES 0.499 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74SR499BSRSL Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)