RWR74S4990DSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
499 Ohms ±0.5% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S4990DSBSL
DigiKey Part Number
RWR74S4990DSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S4990DSBSL
Description
RES 499 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S4990DSBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)