RWR74S2R61BMS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.61 Ohms ±0.1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S2R61BMS70
DigiKey Part Number
RWR74S2R61BMS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S2R61BMS70
Description
RES 2.61 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RWR74S2R61BMS70 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
M (1%)