RWR74S2800FRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
280 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S2800FRBSL
DigiKey Part Number
RWR74S2800FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S2800FRBSL
Description
RES 280 OHM 5W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S2800FRBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)