RWR74S2261FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
2.26 kOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S2261FRRSL
DigiKey Part Number
RWR74S2261FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S2261FRRSL
Description
RES 2.26K OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S2261FRRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)