RWR74N2R00BSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
2 Ohms ±0.1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR74N2R00BSS73
DigiKey Part Number
RWR74N2R00BSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74N2R00BSS73
Description
RES 2 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74N2R00BSS73 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)