RWR71S5901FSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.9 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR71S5901FSB12
DigiKey Part Number
RWR71S5901FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR71S5901FSB12
Description
RES 5.9K OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR71S5901FSB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Failure Rate
S (0.001%)