RWR71S3R00FRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
3 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR71S3R00FRBSL
DigiKey Part Number
RWR71S3R00FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR71S3R00FRBSL
Description
RES 3 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR71S3R00FRBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Failure Rate
R (0.01%)