RWR71S3011FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
3.01 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR71S3011FRRSL
DigiKey Part Number
RWR71S3011FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR71S3011FRRSL
Description
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR71S3011FRRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Failure Rate
R (0.01%)