RNR60H2801FSBSL
DigiKey Part Number
RNR60H2801FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR60H2801FSBSL
Description
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.8 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
EDA/CAD Models
RNR60H2801FSBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)