RNR60H2000FRBSL
DigiKey Part Number
541-RNR60H2000FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR60H2000FRBSL
Description
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
EDA/CAD Models
RNR60H2000FRBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
R (0.01%)