RNR60H1002FPB14
DigiKey Part Number
RNR60H1002FPB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR60H1002FPB14
Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
EDA/CAD Models
RNR60H1002FPB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
P (0.1%)