RNR55K4990FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Upgrade
In Stock: 395
In Stock: 81
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
499 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55K4990FMBSL
DigiKey Part Number
RNR55K4990FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55K4990FMBSL
Description
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55K4990FMBSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)