RNR55J8761DPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8.76 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55J8761DPRSL
DigiKey Part Number
RNR55J8761DPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55J8761DPRSL
Description
RES 8.76K OHM 1/8W .5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55J8761DPRSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)