RNR55H1001FPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H1001FPRSL
DigiKey Part Number
RNR55H1001FPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H1001FPRSL
Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55H1001FPRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)