RNC60H2051BSBSL
DigiKey Part Number
RNC60H2051BSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60H2051BSBSL
Description
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.05 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)